Jeleń Hetytów. Brąz . XX wiek. Turcja.

1 200,00 zł
Brutto

 Wieńczył miedzy innymi hetyckie sztandary.


Oferowany jeleń jest wierną kopią rzeźby odnalezionej na stanowisku archeologicznym w Alaca Hoyuk i eksponowanej w Muzeum Cywilizacji Anatolii w Ankarze w Turcji. Oryginał wykonano prawdopodobnie w latach 1500- 1800 p.n.e. W cywilizacji Hetytów podobne przedstawienie pojawia się dość często. Przynajmniej tak można sądzić po ilości odnalezionych tego typu artefaktów. Wieńczył miedzy innymi hetyckie sztandary.

W państwie hetyckim istniało wielu lokalnych bogów. Król był najwyższym kapłanem a mimo to pielęgnował kult regionalnych bóstw. Badacze sądzą, że jeleń był symbolem boga będącego opiekunem pól i okolic wiejskich. Nazywano go dzieciem pól. Charakterystyczny dla wszystkich hetyckich rzeźb jest olbrzymi, ponad naturalnej wielkości wieniec rogów zdobiący głowę zwierzęcia.

Brąz ma 40 cm. wysokości a łącznie z drewnianą podstawą 46 cm. Szerokość wieńca rogów to 23 cm. Nie wiem kiedy figura powstała ani kto ją wykonał. Muzeum w Ankarze za samo prawo do publikacji zdjęcia żąda kilkadziesiąt euro.

Specyficzne kody