Maska antylopy. Drewno. Skóra. Ijo. Nigeria. XX wiek.

1 500,00 zł
Brutto

 Co ciekawe antylopa zaliczana jest do duchów wody ponieważ doskonale pływa. Wystający wówczas z wody łeb zwierzęcia przypomina ceremonialny taniec, podczas którego tancerze brodzą w wodzie, nieraz zanurzeni po szyję z maskami ponad wodą.

Antylopa to jedno z najpopularniejszych przedstawień w sztuce plemiennej Afryki. Przejrzałem kilkaset stron zdjęć przedstawiających to zwierzę odwzorowane w maskach ale niestety takiej samej, jak maska którą oferuję, nie znalazłem.

Stylistycznie najbliższe wydały mi się maski ludu Ijo, głównie ze względu na kształt pyska antylopy.

Ijo żyją w delcie Nigru w południowej Nigerii. Maski Ijo w zasadzie przedstawiają „owu”, duchy wodne unoszące się nad powierzchnią wody. Co ciekawe antylopa zaliczana jest do duchów wody ponieważ doskonale pływa. Wystający wówczas z wody łeb zwierzęcia przypomina ceremonialny taniec, podczas którego tancerze brodzą w wodzie, nieraz zanurzeni po szyję z maskami ponad wodą.

Nie mam wątpliwości, że maska jest stara. Datowałbym jej powstanie na pierwszą połowę XX wieku. Jestem też przekonany, że brała udział w plemiennych uroczystościach. Zagadkowe miejsce na środku łba, wypełnione złożoną w kopertę skórą było prawdopodobnie przeznaczone na magiczną substancję mającą zapewnić pomyślność i przychylność duchów.

Maska jest potężna. Rozpiętość rogów to 59 cm a łączna wysokość to 95 cm. Sam łeb antylopy ma 52 cm długości, 17 cm szerokości i 14 cm głębokości.

Specyficzne kody