„Posen”. Poznań. Widok Starego Miasta. Blacha miedziana. XX wiek.

900,00 zł
Brutto

Artystycznie dzieło jest ciekawe. Mam wrażenie, że artysta dość swobodnie potraktował rzeczywiste usytuowanie budynków i zasady perspektywy. Bliżej tej pracy do dwudziestowiecznego modernizmu niż do starych panoram miast.

Nazwa miasta użyta w języku niemieckim, sugeruje, że rzecz powstała przed rokiem 1918. Nie potrafię tego zweryfikować. Inicjały twórcy B. F. też niewiele mi mówią. Nie znam też na tyle architektury Starego Miasta w Poznaniu aby wiedzieć czy przedstawiony widok odpowiada stanowi faktycznemu z początku XX wieku.

Panorama jest symboliczna. Została wykonana ręcznie, to nie jest masowy wycisk z prasy.

Artystycznie dzieło jest ciekawe. Mam wrażenie, że artysta dość swobodnie potraktował rzeczywiste usytuowanie budynków i zasady perspektywy. Bliżej tej pracy do dwudziestowiecznego modernizmu niż do starych panoram miast. Istniej też możliwość, że praca powstała w Niemczech i jest wynikiem nostalgii za krainą utraconej młodości.

Kolekcjonerzy z Poznania mają do rozwiązania ciekawą zagadkę. Blachę kupiłem na giełdzie w Poznaniu. Jest duża. Stanowi kwadrat 70 na 70 cm.

Specyficzne kody