

Nawiasem mówiąc kubki są fantastycznie zdobione, tworzą odrębną kategorię kolekcjonerską i uzyskują nieraz zaskakująco wysokie ceny na aukcjach.
Osobiście mam wątpliwości co do przeznaczenia oferowanego kubka ale skłaniam głowę wobec zbiorowej mądrości. Wszystkie tego typu emaliowane naczynia na platformach sprzedażowych czy aukcjach, także tych organizowanych przez najpoważniejsze domy aukcyjne są opisywane jako kubki do przechowywania pędzli.
Nawiasem mówiąc kubki są fantastycznie zdobione, tworzą odrębną kategorię kolekcjonerską i uzyskują nieraz zaskakująco wysokie ceny na aukcjach.
Kubek, który oferuję jest na pewno stary, co najmniej XIX wieczny. Ma niestety ubytki emalii komórkowej, starałem się pokazać je wyraźnie na zdjęciach. Naczynie zdobi smok wijący się wokół ścianki.
O smokach w sztuce Azji już pisałem. Wklejam bez wahania.
Można powiedzieć, że Azja w smoki jest zasobna. Rozprzestrzeniły się potwory po wszystkich krajach tego kontynentu. Generalnie smoki odpowiedzialne są za zasoby wodne. Żyją w morzach, wśród fal i chmur, w jeziorach, głębokich stawach, zbiornikach wodnych. Rozgniewane mogą spowodować suszę lub wprost przeciwnie potężną powódź. Przybierają różną postać. Mogą mieć osiem łap jak również cztery, tułów krępy lub długi na kilka metrów.
Mają poświęcone im świątynie szczególnie wśród wyznawców sintoizmu. Mają też swoje święta, korowody i parady, żyją w setkach legend i opowieści. Co ciekawe większość państw Azji miedzy innymi Chiny, Japonia i Korea szukają swych protoplastów wśród smoków. W Japonii Bóg Smok Ryujina lub inaczej Watatsumi władca mórz wydał swą córkę za mitycznego władcę Japonii Ningę tworząc rządzącą tym krajem dynastię.
Smok w różnych postaciach pojawia się w sztuce państw azjatyckich. Wizerunki smoków zdobią porcelanę, pojawiają się w drzeworytach, Odlewane są w brązie, wykuwane w kamieniu, rzeźbione w drewnie.
Kubek ma 8,5 cm wysokości. Średnica dna to 4 cm, góry 5 cm.