Podstawa lampy ze smokiem. Brąz. Japonia. XIX wiek.

1 000,00 zł
Brutto

Lampa powstała w Japonii. Smok wijący się wokół podstawy, fale symbolizujące morską toń, trzy szpony na łapach gadziny nie pozostawiają wątpliwości co do pochodzenia przedmiotu.

O smokach w sztuce Azji już pisałem. Sprawdziłem, że sensownie. Dlatego wklejam bez wahania.Można powiedzieć, że Azja w smoki jest zasobna. Rozprzestrzeniły się potwory po wszystkich krajach tego kontynentu. Generalnie smoki odpowiedzialne są za zasoby wodne. Żyją w morzach, wśród fal i chmur, w jeziorach, głębokich stawach, zbiornikach wodnych. Rozgniewane mogą spowodować suszę lub wprost przeciwnie potężną powódź. Przybierają różną postać. Mogą mieć osiem łap jak również cztery, tułów krępy lub długi na kilka metrów.

Mają poświęcone im świątynie szczególnie wśród wyznawców sintoizmu. Mają też swoje święta, korowody i parady, żyją w setkach legend i opowieści. Co ciekawe większość państw Azji miedzy innymi Chiny, Japonia i Korea szukają swych protoplastów wśród smoków. W Japonii Bóg Smok Ryujina lub inaczej Watatsumi władca mórz wydał swą córkę za mitycznego władcę Japonii Ningę tworząc rządzącą tym krajem dynastię.

Smok w różnych postaciach pojawia się w sztuce państw azjatyckich. Wizerunki smoków zdobią porcelanę, pojawiają się w drzeworytach, Odlewane są w brązie, wykuwane w kamieniu, rzeźbione w drewnie.

Tym razem w mojej ofercie piękna podstawa lampy. Prawdopodobnie olejowej z charakterystycznym wysokim palnikiem. Niestety nie znam fachowej nazwy tego typu systemu stosowanego w lampach oświetleniowych w drugiej połowie XIX wieku.

Lampa powstała w Japonii. Smok wijący się wokół podstawy, fale symbolizujące morską toń, trzy szpony na łapach gadziny nie pozostawiają wątpliwości co do pochodzenia przedmiotu. Podkreśla je doskonała jakość odlewu charakterystyczna dla japońskich brązów.

Dziewiętnastowieczny przedmiot naprawdę godny uwagi.

Podstawa ma 30 cm wysokości a średnica podstawy w dolnej części to 12,5 cm.

Specyficzne kody