Królik. Drewno. Mossi. Burkina Faso. XX wiek.

900,00 zł
Brutto

 Cechami wspólnymi tych masek są także proste motywy geometryczne użyte do ich zdobienia i faktura.

Zoomorficzna maska przedstawiająca zapewne królika. Maski Mossi są charakterystyczne i stosunkowo łatwo identyfikować wśród innych afrykańskich masek. Zwykle są polichromowane trzema kolorami. Czerwonym, białym i czarnym. Cechami wspólnymi tych masek są także proste motywy geometryczne użyte do ich zdobienia i faktura. Także dysproporcja między niewielką częścią „twarzową” a długim pionowym elementem wyróżnia maski Mossi wśród innych.

Społeczeństwo Mossi jest bardzo zhierarchizowane. Masek używa tylko warstwa nyonyose, tubylcza ludność niegdyś podbita przez nakonse. Ponadto społeczeństwo dzieli się na klany. Totemiczne zwierzęta są symbolami klanów. Mossi masek używają głównie podczas pochówków. Mają zapewnić zmarłemu bezpieczną drogę do królestwa zmarłych. Niewłaściwa ceremonia sprawia, że zmarły pozostaje wokół domostwa i jest dokuczliwy dla żyjących. Maska jest tylko częścią stroju. Postać w masce zakrywają całkowicie włókna dzikich konopi. Maski użyte podczas sadzenia mają zapewnić obfite zbiory. Każda rodzina ma własną maskę i jest za nią odpowiedzialna.

Na maskę królika trafiłem po raz drugi choć zapewniam, że jest to rzadkie znalezisko. Jest prawie identyczna z tą, którą sprzedałem. Jest jedynie parę centymetrów krótsza. Ma też mniej wyraziste kolory, bo ktoś po drodze próbował zabezpieczyć je przed wyblaknięciem i zabezpieczenie zmatowiało. Maska przyjechała z Paryża.

Ma 95 cm wysokości, 17 cm szerokości i 14 cm głębokości.

Specyficzne kody