Dzban. Porcelana. Imari. Japonia. Meiji. XIX wiek.

600,00 zł
Brutto

Oferowany dzban jest moim zdaniem przykładem porcelany produkowanej na eksport do Europy. Więcej nawet, jego nietypowy dla Japonii kształt powstał pod konkretne zamówienie, prawdopodobnie na podstawie dostarczonego wzoru.

Moja wiedza na temat japońskiej, starej ceramiki jest szczątkowa. Każdorazowo uzupełniam ją w kontekście oferowanego przedmiotu, przepraszam więc jeśli wśród znawców będzie budzić ona uśmiech pobłażania.

Produkcja japońskiej porcelany, jaką my Europejczycy zwykle kojarzymy z tym krajem, rozpoczęli w XVIII wieku koreańscy garncarze mieszkający w prowincji Hinzen w mieście Arita. Stąd określenia Arita w stosunku do japońskiej porcelany podobnie jak nazwa Imari wzięła się od nazwy portu przez który szedł główny japoński eksport do Europy i USA.

Produkowana w Japonii porcelana zaczęła być popularna w Europie już w XVIII wieku, głównie za sprawą działania holenderskiej Kompanii Wschodnio-indyjskiej. Rozkwit japońskiego eksportu nastąpił w okresie Meiji gdy odbiorcą porcelany stały się także Stany Zjednoczone.

Oferowany dzban jest moim zdaniem przykładem porcelany produkowanej na eksport do Europy. Więcej nawet, jego nietypowy dla Japonii kształt powstał pod konkretne zamówienie, prawdopodobnie na podstawie dostarczonego wzoru. Na jednym z portali sprzedażowych spotkałem taki sam dzban oferowany ze spójną stylistycznie misą. Tworzyły typowy zestaw umywalkowy, popularny w Europie w XIX i na początku XX wieku. Dekoracje natomiast są typowo japońskie. Nawiązują do kameralnego, klasycznego stylu malarstwa japońskiego. Dzban jest w dobrym stanie poza dwoma niewielkimi uszczerbkami w okolicach wylewki.

Dzban jest ciężki. Ma 31 cm wysokości, 22 cm szerokości i 26 cm głębokości.

Specyficzne kody