Stołek z pająkami. Drewno. Bamileke. Kamerun. XX wiek.

800,00 zł
Brutto

 Tam zawsze siedzisko było symbolem statusu społecznego. Przypisywano je konkretnym członkom plemienia, wodzowi i plemiennej starszyźnie.

W większości afrykańskich plemion, niewielkie stołki, wykorzystywano po prostu do prac gospodarskich, do dojenia krów, przygotowania posiłków, porządkowania rolniczych plonów. Były proste i funkcjonalne, wykonywano je z jednego kawałka drewna, rzadko zdobiono. Surowe piękno tych przedmiotów były tylko pochodną ich funkcji.

Nieco inaczej ma się rzecz jeśli chodzi o społeczność Bamileke, zamieszkującą zielone równiny Grasslandu. Tam zawsze siedzisko było symbolem statusu społecznego. Przypisywano je konkretnym członkom plemienia, wodzowi i plemiennej starszyźnie. Misterna rzeźba, często bardzo pracochłonna, decydowała o szczeblu w plemiennej hierarchii. Cechą charakterystyczną większości stołków wytwarzanych przez artystów plemienia Bamileke jest powtarzalność elementu zdobniczego. Na stołkach Bamileke powstaje specyficzny rytm powtarzalny w kolejnych sekwencjach.

Stołek, który oferuję, zdobią stylizowane pająki. Uważano, że te owady, żyjące wśród traw, a więc blisko ziemi, mają dobry kontakt ze spoczywającymi tamże szczątkami przodków i ich duchami. Pająki wykorzystywano do przepowiedni i wróżb choć nie mam zupełnie pojęcia jak to się odbywało.

Stołek powstał zapewne już w drugiej połowie XX wieku. Ma 24 cm wysokości i około 24 cm średnicy.

Specyficzne kody