• Nowy

Maska Nyet. Drewno. Kuba. Kongo. XX wiek.

600,00 zł
Brutto

 Maskarady nawiązują do pochodzenia królestwa Kuba, występuje w nich wiele ikonicznych postaci, rozpoznawalnych poprzez maski, w których występują. Tancerze ubrani są w wielowarstwowe kostiumy z charakterystycznych dla Kuba tkanin, piór i trzciny.

Ludzie Kuba już od XVI wieku,stopniowo emigrowali z północy kontynentu i osiedlili się pomiędzy dwoma rzekami Sankuru i Kasai w południowo-wschodniej części terytorium dzisiejszej Demokratycznej Republiki Konga. Nazwę nadali im sąsiedzi Luba sami zwykli się określać „ludem króla”, bowiem Nym, król ma decydujące znaczenie w państwie Kuba. Państwo tworzy 20 wyodrębnionych klanów, zachowujących autonomię w sprawach wewnętrznych. Nym zawsze pochodzi z dominującego klanu Bushoong i ma boską naturę. Kuba stworzyli w XVIII i XIX wieku potężne państwo i dość długo udało się im pozostawać w izolacji.

Maski plemienia Kuba należą do najciekawszych w Afryce. Zwykle to duże, hełmowe konstrukcje, zdobione tkaninami, piórami, muszelkami kauri, malowane i rzeźbione w geometryczne wzory. Masek używa się głównie podczas ceremonii inicjacji i pogrzebowych a także w trakcie trzech ważnych maskarad, odbywających się co roku. Maskarady nawiązują do pochodzenia królestwa Kuba, występuje w nich wiele ikonicznych postaci, rozpoznawalnych poprzez maski, w których występują. Tancerze ubrani są w wielowarstwowe kostiumy z charakterystycznych dla Kuba tkanin, piór i trzciny.

Maska, którą oferuję jest uboższą wersją hełmowej maski Nyet. Jest używana podczas maskarady Bwoma. Symbolizuje siłę i moc. Zwykle osoba występująca w tej masce umownie reprezentuje siłę opozycyjną wobec króla.

Maska jest w bardzo dobrym stanie. Myślę, że powstała w drugiej połowie XX wieku. Ma 31 cm wysokości, 19 cm szerokości i 8 cm głębokości.

Specyficzne kody