

Hindusi wodą za świętej rzeki Ganges oddawani cześć słońcu, podlewali bazylię Tulsi mającą zapewnić bogactwo, spryskiwali swe domostwa.
Muzułmanie używali świętej wody do ablucji, oczyszczenia przed modlitwą.
Naczynie, które oferuję nie ma nic wsoólnego z wytwarzanymi masowo, przez indyjskich rzemieślników, mosiężnymi dzbankami. To rytualne naczynie na świętą wodę. Wykorzystywaną w obrzędach oczyszczania. Podobne naczynia były używane zarówno w religii hinduistycznej jak i w islamie. Hindusi wodą za świętej rzeki Ganges oddawani cześć słońcu, podlewali bazylię Tulsi mającą zapewnić bogactwo, spryskiwali swe domostwa.
Muzułmanie używali świętej wody do ablucji, oczyszczenia przed modlitwą.
Naczynie jest proste, zdobione oszczędnym, szlachetnym wzorem. Nie jestem w stanie precyzyjnie określić miejsca powstania dzbanka. Znajomy, biegły w rozpoznawaniu pisma, sugerował mi, że inskrypcja na rancie naczynia mogła zostać wykonana przez lud pochodzący z terenów dzisiejszego Pakistanu. Nie pamiętam niestety czy mówił o Burszach.
Dzbanek jest stary. Moim zdaniem XIX-wieczny. Zachował się w doskonałym stanie. Ma 13 cm wysokości i 15 cm szerokości. Średnica podstawy wynosi 7 cm, wylewki 9 cm.