Bodhisattwa. Rzeźba drewniana. Chiny. XIX wiek.

3 500,00 zł
Brutto

Oglądałem setki starych europejskich figur i jestem pewien, że Bodhisattwa, którą sprzedaję jest co najmniej XIX dziewiętnastowieczna.


Bodhisattwa czyli przebudzone dobro. W religii buddyjskiej istota, która powstrzymuje się przed osiągnięciem stanu buddy czyli stanu największej szczęśliwości zanim inne istoty na ziemi tego stanu jeszcze nie osiągnęły. Skomplikowane ? To tylko komplikacji początek. W IX wieku buddyzm zaczyna czcić żeńską postać bodhisattwy. To przedstawiany często na ryczącym lwie Guayin. Jedną z kilku postaci Guayina jest Awalokiteśwara. Ta z kolei reprezentowana jest przez 197 wyobrażeń.

Tak więc, żeby nie brnąć dalej, rzeźba przedstawia istotę pełną miłosierdzia, pomagającą w trudnych sytuacjach, chroniącą przed namiętnościami bo te przecież powodują w naszym życiu zamieszanie. Kierującą się altruizmem, działającą dla korzyści innych.

Rzeźbę kupiłem we Francji. Być może nie jestem super znawcą buddyjskich przedstawień ale na drewnianej rzeźbie ogólnie się znam. Oglądałem setki starych europejskich figur i jestem pewien, że Bodhisattwa, którą sprzedaję jest co najmniej XIX dziewiętnastowieczna. I poza poprawianą kilkakrotnie malaturą zachowała się do naszych czasów naprawdę dobrze. Przy swojej wielkości stanowi rzadkość na naszym rynku przedmiotów orientalnych. Wymiary to 72 cm. wysokości i około 40 cm. szerokości. Podstawę rzeźby dałoby się wpisać w kwadrat o boku 36 cm. Wykonana jest z egzotycznego drewna, którego nie potrafię niestety rozpoznać.  

Specyficzne kody