Kuandi. Guandi. Guan Yu. Drewno. Chiny. XX wiek.

500,00 zł
Brutto

 Był wiernym towarzyszem broni, dobrym strategiem, lojalnym przyjacielem. Ostatecznie został pokonany, wzięty do niewoli i stracony. Dramatyczna śmierć dała początek legendzie.

Gdy próbowałem znaleźć informacje o sportretowanej w rzeźbie postaci, wyświetlały mi się prawie identyczne rzeźby z podpisem Kuandi. I zero informacji kim był Kuandi. Dopiero pomoc zaprzyjaźnionego eksperta od sztuki Japonii i Chin nakierowała mnie na postać Guandi lub Guan Yo. Wszystkie zapisy odnoszą się do tej samej osoby. Różnice wynikają z transkrypcji chińskich słów na grunt europejski.

To generał walczący u boku Liu Beia, tworzącego zręby chińskiej państwowości w Okresie Rozbicia. Był wiernym towarzyszem broni, dobrym strategiem, lojalnym przyjacielem. Ostatecznie został pokonany, wzięty do niewoli i stracony. Dramatyczna śmierć dała początek legendzie. Guan Yo rósł w ludowych legendach, przekazach, w chińskiej literaturze. Ubarwiano jego życie, gloryfikowano czyny, nadawano kolejne zaszczytne tytuły, uznano za bóstwo. Jego sławę ostatecznie ugruntowała napisana w XIV wieku powieść historyczna”Opowieść o Trzech Królestwach”. W końcu za czasów dynastii Ming w roku 1594, ogłoszono oficjalnym Bogiem Wojny- obrońcą Chin i wszystkich obywateli. Poświęcone mu świątynie powstały w wielu państwach Azji.

Rzeźba została wykonana w XX wieku. Sądzę, że w pierwszej połowie bo drewno ładnie już spatynowało. Zachowała się w niezłym stanie choć mogę podejrzewać, że dłonie zostały  dorobione, trochę nie trzymają proporcji, odstają od reszty bardzo precyzyjnie wykonanej rzeźby. Brak oryginalnej podstawy i klapki zamykającej wnękę przeznaczoną do składania zapisanych modlitw. Rzeźba została zapewne wykonana z myślą o domowym sanktuarium.

Rzeźba ma 16 cm wysokości, 12 cm szerokości i 8 cm głębokości.

Specyficzne kody