Byk. Brąz. Marmur. Piotr Pomianek. 2024 rok.

4 000,00 zł
Brutto

Pomianek tworząc rzeźbę nie poszedł na skróty. Nie zdeformował, nie wyolbrzymił, nie użył łatwych chwytów dla stworzenia potęgi byka. Powstało zwierze mocne, solidnie wspierające się czterema kopytami o anatomiczne realia.

Gdy podczas ubiegłorocznej edycji Jarmarku Dominikańskiego kupiłem rzeźbę Venus, Piotr Pomianek wspomniał, że zamierza zrobić byka. Byłem tej realizacji bardzo ciekawy. Czekałem cierpliwie a nawet miałem okazję zobaczyć wstępny projekt rzeźby. Byk dotarł do mnie w czasie tegorocznego Jarmarku. Być może powstaje tradycja zakupu nowej rzeźby pana Piotra w czasie gdańskich targów.

Teraz o samej rzeźbie. Byk w rzeźbie to temat dość częsty. Mierzyli się z nim najwięksi artyści. Ze współczesnych można wspomnieć Dalego i Picassa. Ciekawe, że w polskiej sztuce jest to temat raczej marginalny. Być może powodem jest brak brak wyrazistego wzorca w naturze. Polski buhaj źle się kojarzy. Zamiennikiem mógłby być żubr ale ten smętnie snuje się po obrzeżach puszczy lub żre przysmaki z rąk turystów w lokalnych rezerwatach. O wymarłym turze wszyscy dawno zapomnieli. Brak nam emocji burzących krew w żyłach południowych nacji podczas korridy.

Pomianek tworząc rzeźbę nie poszedł na skróty. Nie zdeformował, nie wyolbrzymił, nie użył łatwych chwytów dla stworzenia potęgi byka. Powstało zwierze mocne, solidnie wspierające się czterema kopytami o anatomiczne realia. Deformacji i podkreśleń jest niewiele, wszystkie zostały użyte z umiarem. Przedstawił ideę byka, dzieła natury z potencjałem trudnej do ujarzmienia mocy.

Dodatkową zaletą rzeźby jest kamień. Zaprojektowany przez autora tak aby podkreślić drzemiącą w rzeźbie dynamikę.

O Piotrze Pomianku już pisałem przy okazji prezentowania w sklepie rzeźby Venus. Wklejam więc bez wyrzutów sumienia.

Piotr Pomianek urodził się w roku 1969. Jest absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie. Potem studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na wydziale rzeźby w pracowni prof. Stefana Borzęckiego. Dyplom obronił w roku 1994.

Na stałe mieszka w Tyczynie pod Rzeszowem. Myślę, że to właśnie miejsce zamieszkania, coś co określiłbym jako „lokalność” ma duży wpływ na twórczość Pomianka. Jest autorem drewnianych rzeźb ukrzyżowanego Chrystusa dla okolicznych parafii, zajmuje się konserwacją starych rzeźb, prowadzi pracownię rzeźby dla dorosłych w Centrum Kultury i Sztuki w Łące. Słowem robi to co wielu polskich artystów próbujących utrzymać się na powierzchni. Moim zdaniem szkoda bo cierpi na tym, chociażby z braku czasu, własna oryginalna twórczość.

Sam byk ma 15 cm wysokości, 30 cm długości i 11 cm szerokości. Kamień ma wymiary 31 na 16 na 7 cm.

Specyficzne kody