

W grobowcach znaleziono ceramiczne figury reprezentujące szeroki wachlarz postaci przewijających się przez cesarski dwór, dostojników, perskich kupców, żołnierzy a także rzeźby zwierząt, naczynia ozdobne, pokrycia dachów, wyposażenie domostw.
Chińskie słowo „sancai” oznacza trzy kolory. W sztuce ten termin odnosi się do ceramiki odkrytej w kilkunastu grobowcach, w pobliżu miasta Xian, dawnej stolicy dynastii Tang. W grobowcach pochowano cesarza Gaozong, cesarzową Wu, jedyną kobietę jaka rządziła Chinami, znaczących dostojników, cesarskich urzędników i wojskowych. W grobowcach znaleziono ceramiczne figury reprezentujące szeroki wachlarz postaci przewijających się przez cesarski dwór, dostojników, perskich kupców, żołnierzy a także rzeźby zwierząt, naczynia ozdobne, pokrycia dachów, wyposażenie domostw.
Trzy barwy dominujące w kolorystyce tej ceramiki to żółty, brązowy i zielony. Dużo rzadziej kolorystyce znalezisk pojawia się błękit. Ceramikę w typie sancai powtarzano w Chinach już w XVII wieku za czasów dynastii Ming. I dzieje się tak praktycznie do dziś.
Nie potrafię jednoznacznie określić przeznaczenia oferowanego naczynia. Cesarski smok w jego dekoracji może świadczyć o jego znaczeniu. Mogło służyć jako pojemnik na ryż, zboże, oliwę czy wino. W podobnym kształcie powstawały też urny na prochy zmarłych.
Wiek naczynia mogę określić jedynie na podstawie oznak jego zużycia, stanu polewy czy krakelury. Wpisałe w tytule opisu XIX wiek choć nie mogę wykluczyć, że naczynie jest starsze.
Waza ma łącznie z pokrywą 67 cm wysokości, sama ma 43 cm. Szerokość to 33 cm a średnica podstawy wynosi 23 cm.