Młoda Rzymianka. Brąz. 1928 rok. Louis Bertola (1891-1973)

2 200,00 zł
Brutto

 To właśnie podczas pobytu w Rzymie, artysta stworzył serię niewielkich popiersi z podstawą jako integralną częścią rzeźby. Młoda Rzymianka jest częścią tej serii.

Nigdy nie mów nigdy. Zarzekałem się, że nigdy nie kupię rzeźby przedstawiającej kobietę odsłaniającą w uśmiechu zęby. Złamałem się kiedyś na warszawskim Kole, będąc na potężnym głodzie zakupów. Każdy kolekcjoner wie o czym mówię.

Autor rzeźby Louis Bertola urodził się w 1891 roku w Piemoncie. Mimo włoskiego obywatelstwa naukę rozpoczął w Nicei a następnie od roku 1909 kontynuował w Szkole Sztuk Pięknych w Lyonie. Już jako student zdobył kilka prestiżowych nagród a jedna z nich zawierała stypendium w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Paryżu.

Wojna światowa spowodowała, że przyjął francuskie obywatelstwo i zaciągnął się w szeregi armii.

Po wojnie wrócił na studia do Paryża. W roku 1923 zdobył największą ówczesną nagrodę w dziedzinie rzeźby, Prix de Rome. Nagroda wiąże się ze stypendium na pobyt w Rzymie, w Villa Medici. To właśnie podczas pobytu w Rzymie, artysta stworzył serię niewielkich popiersi z podstawą jako integralną częścią rzeźby. Młoda Rzymianka jest częścią tej serii. Jest czasem mylona z inną rzeźbą Bertoli Młodym Rzymianinem, wymienianą jako jedno z ważniejszych dokonań rzeźbiarza. Obie rzeźby mają bardzo podobnie wymodelowane fryzury i zapewne stąd to nieporozumienie.

Ostrzyżona na boba kobieta nawiązuje do rodzących się wtedy idei feministycznych, propagujących niezależność kobiet. Rzeźba przedstawia kobietę o silnej osobowości, której nastrój zmienia się w zależności od strony, z której rzeźbę się ogląda.

Louis Bertola wykładał rzeźbę na Akademii Sztuk Pięknych w Lyonie. Artysta największe dokonania miał w rzeźbie monumentalnej, religijnej i martyrologicznej, dotyczącej I wojny światowej. Kilkadziesiąt jego realizacji funkcjonuje w francuskiej przestrzeni publicznej a mniejsze rzeźby są w kolekcjach muzeów i prywatnych galerii.

Rzeźba zachowała się w dobrym stanie. Ma naturalną starą patynę. Ma 44 cm wysokości, 22 cm szerokości i 23 cm głębokości.

Specyficzne kody