

Rzeźba, którą oferuję to przykład rewelacyjnych skrótów, symboliki i uproszczeń w oddaniu istniejącego w realnym świecie wzorca.
Przedstawienia dzioborożca, czy może bardziej poprawnie, dzioboroga to, moim zdaniem jedne z najciekawszych rzeźb w sztuce plemiennej Afryki. Podziw kolekcjonerów budzą olbrzymie drewniane figury tego ptaka tworzone przez artystów plemienia Senufo. Jednak prym w tym rankingu wiodą rzeźby odlewane z brązu w Królestwie Aszanti. Pierwsze znane rzeźby dzioborogów były niewielkie i służył jako odważniki do złota.
Rzeźba, którą oferuję to przykład rewelacyjnych skrótów, symboliki i uproszczeń w oddaniu istniejącego w realnym świecie wzorca. Mnie dodatkowo zawsze ta rzeźba kojarzy się ze statkiem kosmicznym, latającym talerzem wyposażonym w dziób i łapy. Zawsze i nieodmiennie budzi mój uśmiech i zachwyt.
Dzioborożec jest w Afryce ptakiem pełnym symboliki. Dzioborożce łączą się w pary na całe życie, wspólnie wychowują potomstwo co sprawia, że przypisuje się dużą rolę w wychowywaniu młodych członków plemienia. Są synonimem szczęścia i trwałości rodziny. Według wierzeń niektórych plemion ptaki te mają zdolność komunikowania się z duchami zmarłych przodków zamieszkujących przestworza. Są pośrednikami potrafiącymi przekazać duchom modlitwy i prośby ludzi żyjących na ziemi. Szczególnie często dzioborożce występują w sztuce plemiennej Senufo. I co ciekawe rzeźby dzioborożców są podobne w całej Afryce a także Papui Nowej Gwinei.
Rzeźba ma 34 cm długości, 20 cm wysokości i 11 cm szerokości.