

Drewniane maski przekroczył etniczne granice i trafiły do społeczności BWA głównie od sąsiadów, od plemion Nunuma, Wimiana i Nuna.
W wierzeniach BWA, społeczności zamieszkującej na terytorium Burkina Faso w Zachodniej Afryce, między stwórcą Difini a ludźmi pośredniczy mityczna postać Do. Do jest kojarzony z dzikim krzewem, pełnym życiodajnej siły, pozwalającej mu rosnąć w najtrudniejszych warunkach.
Maski BWA są inspirowane duchami natury reprezentowanymi przez zwierzęta będące symbolami klanów i rodzin, odzwierciedlają ich mity założycielskie.
Antylopa, bawół, krokodyl, małpa, świnia to zwierzęta, których symboliczne przedstawienia najczęściej spotykamy w maskach BWA. Choć na maskaradach zdarzają się też odzwierciedlenia postaci ludzi, szaleńca i jego żony, trędowatego, błazna żeby wymienić maski dodające najwięcej kolorytu uroczystościom.
Dobrobyt rodzin jest powiązany z duchem natury, który wciela się w reprezentującą go maskę. Nieoficjalnie maska jest także świadectwem statusu społecznego, bogactwa. Dlatego rodziny zamawiające maskę dbają o jej słuszny rozmiar i bogate wzornictwo. Jedna rodzina może zamówić aż 9 masek, które pozostają jej własnością. Masek używa się podczas pogrzebów, rytuałów inicjacyjnych i świąt rolniczych.
Co ciekawe maski z drewna BWA zaczęli robić całkiem niedawno. Trochę ponad sto lat temu ich maski powstawały z traw, liści i winogron. Drewniane maski przekroczył etniczne granice i trafiły do społeczności BWA głównie od sąsiadów, od plemion Nunuma, Wimiana i Nuna. Szybko zostały zaadaptowane i wplecione w wierzenia, tradycje i obyczaje. Na tyle skutecznie, że maska Jastrzębia to jedna z ciekawszych afrykańskich masek. Zresztą na całym obszarze Burkina Faso maski mają wiele cech wspólnych. Główną z nich jest sposób malowania. Podstawą polichromii są geometryczne wzory. Często trudno się połapać czy maskę wykonali Bobo, Gurnussi, Nuna, Senufo czy BWA.
Maskę przypisałem BWA kierując się głównie intuicją. Ostatecznie zdecydował kształt ust charakterystyczny dla BWA. Ibis w nazwie pojawił się tylko dlatego, że jest ptakiem specjalnie czczonym przez BWA.
Maska wydaje się być stara. Zachowała się w niezłym stanie choć widać naprawę wokół ust. Ma 55 cm wysokości, 25 cm szerokości i 22 cm głębokości.