Figura Świętej. Brąz. XX wiek.

900,00 zł
Brutto

 Stoi w kontrapoście czym nawiązuje niejako do gotyckich drewnianych figur.


Rzeźbę pozyskałem w wyniku dość skomplikowanej wymiany kolekcjonerskiej dokonanej na Kole w Warszawie. Jest więc duża nadzieja, że rzeźba jest dziełem polskiego autora o czym zresztą poprzedni właściciel solennie mnie zapewniał. Przyznam jednak, że nigdy nie znalazłem pracy polskiego rzeźbiarza podobnej stylistycznie. Nikogo komu z przekonaniem mógłbym rzeźbę przypisać. W dalszym opisie będę się posługiwał jedynie własną jej interpretacją.

Rzeźba przedstawia ascetyczną postać nieokreślonej świętej. Brak jakichkolwiek atrybutów nie pozwala określić jej z imienia. Stoi w kontrapoście czym nawiązuje niejako do gotyckich drewnianych figur. Mogła być wykonana zarówno na początku XX wieku jak też pod jego koniec. Artysta nie starał się postaci specjalnie upiększać. Jedyną jej ozdobą są układające się łagodnie fałdy szat. Tworzą one niepowtarzalną fakturę rzeźby, nadają jej rytm. Pewną zagadką jest dla mnie nieproporcjonalnie mała głowa świętej. I tu również jedynym wyjaśnieniem mogłoby być nawiązanie do rzeźb gotyckich. Ustawiane wysoko na ołtarzach z założenia miały zmienione proporcje. Żałuję, że rzeźba nie jest sygnowana bo jestem przekonany, że sygnatura artysty znacznie podniosła by jej wartość.

Wykonana z brązu podstawa jest częścią rzeźby a jej specyficzny kształt zapewnia jej absolutną stabilność. Jej zaletą są piękne ciemnozielone patyny. Wysokość rzeźby to 37 cm. Szerokość to 7 cm.

Specyficzne kody