

Potwierdza się to, o czym już wielokrotnie pisałem. Rzeźbiarze z Afryki korzystają z tradycyjnych wzorów ale konkurencja na rynku wymusza coraz to nowe, bardziej rozbudowane, ciekawsze formy.
Maska najbardziej przypomina maski ludu Kuba i pokrewnych społeczności Bacuba, Bashongo, Kete zamieszkujących na terenach dawnego Królestwa Konga. Szczególne podobieństwo widzę z maską Kuba Pwoon. Jest tak samo budowana, nawis na czole, rozbudowane poliki, stożkowe oczy, szpiczasty podbródek. Niestety nie znalazłem maski identycznej a przecież rzeźbiony róg jest bardzo charakterystyczny.
To pozwala przypuszczać, że jest to maska fantazyjna, stworzona dla potrzeb turystów. Zresztą tak też uznała grupa na Facebooku , z której wiedzy nieraz korzystam przy identyfikacji plemiennej sztuki afrykańskiej.
Potwierdza się to, o czym już wielokrotnie pisałem. Rzeźbiarze z Afryki korzystają z tradycyjnych wzorów ale konkurencja na rynku wymusza coraz to nowe, bardziej rozbudowane, ciekawsze formy. Szkoda, bo maska bardzo mi się podoba. Mam nadzieję, że znajdzie nabywcę, dla którego zgodność z plemiennym wzorem nie będzie najważniejsza.
Maska ma 30 cm wysokości, 18 cm szerokości i 12 cm głębokości. Ciekawostką jest niewielki róg? szpon? wklejony na środku czoła.