

Zachwycały kolekcjonerów z państw „cywilizowanego świata”, niezależnie od ich przeświadczeniu o wyższości własnej kultury.
Pierwowzór tej plakietki, podobnie jak pierwowzory wszystkich pozostałych plakiet funkcjonujących na współczesnym rynku kolekcjonerskim, wisiały w pałacu ostatniego króla Oba w Beninie. Plakiety z brązu, rzeźby z brązu, umownie nazywane „brązami z Beninu” a także rzeźby z drewna, ceramiki i kości słoniowej zostały w roku 1897 zrabowane podczas karnej ekspedycji brytyjskich wojsk kolonialnych. 1200 żołnierzy Imperium Brytyjskiego pod dowództwem Harryego Rawsona ograbiło królewski pałac i dokonało rzezi tubylczej ludności. Zrabowane artefakty trafiły do British Museum a następnie część z nich została sprzedana na aukcjach do muzeów w Europie i Stanach Zjednoczonych a także do prywatnych kolekcji.
Benińskie oryginały dokumentowały życie w Królestwie Beninu. Przedstawiały kolejnych władców, dostojników, ważne wydarzenia, bitwy, były swoistą kroniką dziejów opisującą dokonania dworu i króla. Wykonywane przez królewskich rzemieślników, odlewane metodą „na wosk tracony”różniły się jakością od większości produktów plemiennych Czarnej Afryki.
Zachwycały kolekcjonerów z państw „cywilizowanego świata”, niezależnie od ich przeświadczeniu o wyższości własnej kultury.
Dziś, rządy niektórych europejskich państw, a także ośrodki muzealne rozpoczęły powolny proces zwrotu zrabowanych skarbów.
Płaskorzeźba ma 17 cm wysokości, 21 cm szerokości i 6 cm głębokości. Powstała w drugiej połowie XX wieku.