• Nowy

Ostatnia Wieczerza. Brąz. Egino G. Weinert 1920-2012. Niemcy. XX w.

400,00 zł
Brutto

Talerz przedstawia Ostatnią Wieczerzę. Temat pożegnania Chrystusa ze swymi uczniami w sztuce religijnej wykorzystywany wielokrotnie. Urzekły mnie w prostota i surowość przedstawienia.

Autorem talerza jest Egino G. Weinert. Talerz przedstawia Ostatnią Wieczerzę. Temat pożegnania Chrystusa ze swymi uczniami w sztuce religijnej wykorzystywany wielokrotnie. Urzekły mnie w prostota i surowość przedstawienia. Natychmiast przypominają mi się romańskie rzeźby i obrazy. Żeby była jasność: w żaden sposób nie porównuję talerza do sztuki romańskiej. Po prostu takie mam skojarzenia. Może z powodu podobnej jak w okresie romańskim hieratyczności w sposobie przedstawienia postaci.  

E. G. Weinert to postać bardzo ciekawa. Planował zostać zakonnikiem. Trafił do przyklasztornej szkoły uczącej zawodu złotnika i otrzymał tytuł czeladnika. Studia artystyczne w świeckiej szkole wyższej były pośrednio przyczyną usunięcia go z klasztoru przed otrzymaniem święceń. Konserwatywni benedyktyni nie byli w stanie tolerować rysunków nagich kobiet. Mimo to przez ponad 70 lat pracy twórczej artysta religii chrześcijańskiej pozostał wierny. Stworzył dzieła sztuki sakralnej a nieraz całe wyposażenie dla kościołów w całej Europie, Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Izraelu, Egipcie, Chinach, Japonii i Korei Południowej.

Bliskie kontakty z papieżem Janem XXIII spowodowały, że jego prace trafiły do Muzeum Watykańskiego. Cenił go także Jan Paweł II. Własne studio w Koloni i drugie w Costa Blanca w Hiszpanii zapewniły finansowy sukces. Powielał i rozpowszechniał swe dzieła propagując tradycyjne wartości religii. Także warsztatowo E.G. Weinert był tradycyjny. Odwoływał się do tego, co w sztuce sakralnej już było, co uznane i piękne. Przywrócił sakralnej sztuce XX wieku emalię komórkową. Nie znaczy to, że nie cenił sztuki awangardowej. Osobiście znał i współpracował z Pablo Picasso, Marc Chagall, Jean Miro. Osiągnął to wszystko mając jedną tylko rękę. Drugą stracił w wyniku wybuchu miny w 1945. Na koniec ciekawostka. Jego ojciec w latach trzydziestych zmienił nazwisko. Wcześniejsze brzmiało Przybilski.

Talerz ma 20 cm średnicy i 3 cm wysokości. Jest w świetnym stanie. 

Specyficzne kody