Para rzeźb. Kobieta i mężczyzna. Bamileke. Kamerun. XX wiek.

1 600,00 zł
Brutto

 Były raczej oznakami statusu ich właściciela w lokalnej społeczności. Bogactwa i prestiżu.


Afrykańskie rzeźby z Kamerunu szczególnie te zdobione koralikami należą do najdroższych wśród przedmiotów tradycyjnej sztuki plemiennej tego kontynentu. Osobiście byłem świadkiem jak na prowincjonalnej francuskiej aukcji taka figura, prawda, że duża i stara, sprzedała się za kilkaset tysięcy euro. Myślę, że jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest pracochłonność procesu powstawania rzeźby. Najpierw trzeba stworzyć model z drewna, obciągnąć go tkaniną i w końcu okleić koralikami. Prozaiczne ? Afryka bywa bardzo pragmatyczna.

Według mojej wiedzy te rzeźby nie były wykorzystywane w magicznych obrzędach. Były raczej oznakami statusu ich właściciela w lokalnej społeczności. Bogactwa i prestiżu. Część literatury odnosi koralikowe rzeźby bezpośrednio do króla Bamileke Fon odpowiadającego za bogactwo i dobrobyt całej społeczności. Być może pierwsze duże rzeźby tego typu były wykonywane na potrzeby dworu.

Oferowane w moim sklepie rzeźby to powszechne w Afryce przedstawienia kobiety i mężczyzny. W charakterystycznej dla Kamerunu kolorystyce. Wymiary, mężczyzna ma wysokość 43 cm., kobieta 44 cm. Szerokość tych rzeźb to około 14 cm. Sądzę, że powstały w drugiej połowie XX wieku.

Specyficzne kody