. Na uchwycie najczęściej pojawia się rzeźbiony motyw kwiatowy, stylizowane feniksy, rzadziej głowy smoków. W kolorystyce koszy dominuje kolor czerwony. Gdzieś znalazłem informacje, że jest to kosz przeznaczony na prezent ślubny.
Na zadziwiającą ilość pudełek, skrzyneczek i najróżniejszych pojemników jakie oferuje dawne chińskie rzemiosło artystyczne już wcześniej w tym sklepie zwracałem uwagę. Tym razem wystawiam na sprzedaż chiński drewniany kosz. Najczęściej opisywany jest jako pojemnik na ryż. Czasem jako kosz piknikowy. Generalnie służył do przechowywania produktów spożywczych.
Podobnych koszy widziałem w internecie przynajmniej kilkadziesiąt. I jeszcze kilkadziesiąt innych w trochę zmienionej formia, bez ucha. Wszystkie ozdobne wykonane z dużą starannością. Na uchwycie najczęściej pojawia się rzeźbiony motyw kwiatowy, stylizowane feniksy, rzadziej głowy smoków. W kolorystyce koszy dominuje kolor czerwony. Gdzieś znalazłem informacje, że jest to kosz przeznaczony na prezent ślubny.
Zastanawia mnie stała, powtarzalna forma kosza, niemal ten sam kształt zarówno kosza jak i pałąka. Taka sama konstrukcja z klepek. Jestem pewien, że zwyczajowo pełnił ważną rolę w kulturze bądź chińskich obyczajach.
Kosz, który oferuję powstał pod koniec XIX bądź na początku XX wieku. Jest w dobrym stanie. Z podniesionym uchem ma 35 cm wysokości, 30 cm szerokości i 26 cm głębokości.