Sofi Zezmer. Mozolne porządkowanie świata. Praca na papierze.

2 000,00 zł
Brutto

 Porządkowała świat z rozdzielnych elementów

Artystka urodzona w roku 1959 w Łodzi. Wyjechała z kraju zapewne jako dziecko. Najpierw do Izraela, potem do Danii, następnie studiowała kilka lat w Nowym Jorku, w końcu osiedliła się na stałe w Niemczech w Wiesbaden.

Jest uznaną w świecie artystką. Dyplom licencjacki uzyskała na Uniwersytecie Nowojorskim.Następnie tytuł magistra sztuki w Cooper Union for the Advancement of Science and Art Hunter College także w Nowym Jorku.

Jest wszechstronna. Maluje, tworzy rzeźby, instalacje przestrzenne. Nie obca jej jest sztuka konceptualna wykorzystująca nowoczesne media. Łączy w swych rzeźbach-instalacjach zwykłe przedmioty nadając im nową funkcję. Wszystko jest płynne, przenika się wzajemnie, tworząc nowe relacje między starą funkcją przedmiotu a nową, nadaną im przez artystkę w stworzonym dziele.

Zezmer choć  związana emocjonalnie z domem w Niemczech, młodością artystyczną w Nowym Jorku wystawia swe prace na całym świecie. Wymieniam niektóre z miast gdzie gościły jej wystawy. Nowy Jork, Amsterdam, Offenbach, Frankfurt, Tilburg, San Francisco, Weisbaden, Salzburg, Haga, Berlin, Odense, Connecticut, Kanazawa, Paryż, Linz.

Pielęgnuje związki z krajem urodzenia. Miała wystawy we Wrocławiu, Krakowie, Warszawie, Białymstoku, Gdańsku, Poznaniu, Łodzi. Jej duża wystawa odbyła się w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Dość swobodnie cytuję wyjątek z katalogu jej wystawy w Shefter Gallery w Krakowie; Zezmer testuje granice abstrakcji, jej prace zwracają uwagę ekspresją kształtów, elegancką arabeską czystych linii i rytmem figur oraz wibrujących kształtów.

Oferowany obrazek kupiłem od jej rodziny w Łodzi. Pochodzi sądząc po dedykacji z roku 1987 a więc z początków jej drogi twórczej. Jednak śmiem twierdzić, że już wówczas widać było gdzie Zezmer zmierza. Porządkowała świat z rozdzielnych elementów pilnując aby przestrzeń była spójna w kolorystyce, kształtach, fakturze tła. I jak sądzę udało jej się ten efekt doskonale osiągnąć.

Praca jest niewielka.Z ramką ma wymiar 34 na 27 cm. Sygnowana ołówkiem. Na dole dedykacja” najukochańszej siostrzyczce i Jackowi”.

Specyficzne kody